Må Norge velge mellom å være en energinasjon eller industrinasjon?

Written by
Anne Therese Gullberg
atg@kruselarsen.no

DNV og Kruse Larsen tar debatten torsdag 18. august under Arendalsuka 2022.

DNVs årlige energiomstillingsrapport Energy Transition Outlook viser at Europa og Norge må være klimanøytrale allerede i 2042, hvis verden skal nå klimamålene.

Hvordan skal Norge finne sin plass i et Europa i omstilling og hva kreves av industrien og politikerne for at norsk næringsliv skal kunne omstille seg i et så høyt tempo? Er det rom for nasjonale strategier i den europeiske energiomstillingen? Må Norge velge mellom å være en energinasjon eller industrinasjon?

Sverre Alvik, forskningsleder for energiomstilling i DNV og prosjektdirektør for Energy Transition Outlook, presenterer relevante funn fra rapporten og setter scenen for debatten.

Jan-Erik Larsen, daglig leder i Kruse Larsen, er moderator. I panelet deltar også:

Hilde Merete Aasheim, konsernsjef i Norsk Hydro

Hilde Merete Aasheim har vært konsernsjef i Hydro siden 2019 og har hatt ledende roller i selskapet i en årrekke. I 2021 ble hun for tredje året på rad kåret av Kapital til den mektigste kvinnen i norsk næringsliv.

Nils Røkke, bærekraftsdirektør i SINTEF

Nils Røkke leder arbeidet med bærekraft i SINTEF og leder også den europeiske forskningsalliansen European Energy Research Alliance (EERA). Røkke har ledet en rekke forskningsprosjekter både i Norge og internasjonalt på klima, energi og miljø.

Anniken Hauglie, viseadministrerende direktør i NHO

Anniken Hauglie er viseadministrerende direktør i NHO og leder også NHOs arbeid med politikk- og myndighetskontakt. Hauglie har en lang politisk karriere bak seg og var arbeids- og sosialminister i regjeringen Solberg fra 2015 til 2020.

Anne Therese Gullberg, partner og bærekraftsansvarlig i Kruse Larsen

Anne Therese Gullberg er partner og bærekraftsansvarlig i Kruse Larsen. Hun har doktorgrad i statsvitenskap fra Universitetet i Oslo og har tidligere jobbet som seniorforsker ved CICERO Senter for klimaforskning.

Arrangementet finner sted torsdag 18. august kl. 10:00 på Sportsbaren. Velkommen!

Read more
Go to archive
Sustainability
25.9.2025
Bærekraft

Kruse Larsen kombinerer spisskompetanse på bærekraft, strategi og kommunikasjon med innsikt i den enkelte bransje - industri, energi, finans, varehandel, transport, jordbruk og skogbruk, fiskeri og havbruk.

Sustainability
13.9.2024
Kommentar: Den nye bærekraftsordboka

Mange begynner å bli godt kjent med grønnvaskingens OBS-liste - bærekraftsordene vi skal være forsiktig med å bruke.

Sustainability
17.11.2023
Naturavtalen vil bety skjerpede krav og hardere kamper

I desember 2022 samlet verdens land seg om et nytt globalt rammeverk for natur.