«Splendid isolation» som rødgrønn energidoktrine?

Written by
Anne Therese Gullberg
atg@kruselarsen.no

Energipolitikk kan bli en av den nye regjeringens mest krevende saker. Sp åpner for å la EØS-avtalen ligge, men både Sp, SV og deler av fagbevegelsen vil ha omkamp om deltagelsen i det europeiske energisamarbeidet.

Gjennom åtte år med borgerlig regjering har Norge knyttet seg stadig tettere til EU i energi- og klimapolitikken. Da Solberg-regjeringen i 2015 skulle forene Venstre og Fremskrittspartiet, ble løsningen en forpliktelse til å redusere klimagassutslippene med 40 prosent innen 2030 i samarbeid med EU.

Dermed ble klimasamarbeidet med EU utvidet fra kvotepliktig sektor til hele økonomien.

Men mens EU-tilknytningen løste Solberg-regjeringens klimapolitiske utfordringer, er det nettopp EU-tilknytningen som skaper en av de største utfordringene for den nye regjeringen.

Les hele innlegget her.

Read more
Go to archive
Sustainability
25.9.2025
Bærekraft

Kruse Larsen kombinerer spisskompetanse på bærekraft, strategi og kommunikasjon med innsikt i den enkelte bransje - industri, energi, finans, varehandel, transport, jordbruk og skogbruk, fiskeri og havbruk.

Politics
28.8.2025
Tuttifrutti og hestesko i energipolitikken i fire år til

I energipolitikken finner ytre venstre og ytre høyre sammen mot sentrums- og styringspartiene – og har solid støtte til det fra velgerne sine, viser fersk spørreundersøkelse.

Politics
22.8.2025
Energi splitter blokkene og samler ytterpunktene

I løpet av det siste halvåret har Fremskrittspartiet og Rødt stemt sammen i halvparten av energisakene som har vært til behandling i Stortinget. Det kan bli en forsmak på hvordan uforutsigbare og vekslende flertall kan komme til å prege nes